Autor: Grzegorz Błachnio

Finanse i gospodarka

Brexit może wywołać gwałtowny wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii i UE

Jeśli Wielka Brytania opuści UE bez zawarcia umowy o wolnym handlu (FTA), liczba upadłości do 2019 roku może dodatkowo wzrosnąć o 1700 brytyjskich przedsiębiorstw. W przypadku braku umowy o wolnym handlu poza Wielką Brytanią, najbardziej ucierpią Belgia, Irlandia i Holandia – ze wzrostami upadłości wynoszącymi odpowiednio +1,5%, +2,0% i +2,5%. W następstwie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w ciągu trzech lat wartość jej eksportu może spaść nawet o 30 mld GBP. Zauważalne będzie także bezpośrednie zmniejszenie się poziomu eksportu polskich firm

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Perspektywy rozwoju rynku transportowego

Eksperci Euler Hermes, globalnego lidera ubezpieczeń kredytów kupieckich, przewidują 10-proc. wzrost zysków w sektorze transportu lotniczego w 2016 roku. Z drugiej strony wskazują na utrudniony, z uwagi na duże rozdrobnienie rynku oraz wysokie koszty pracy ponoszone przez przewoźników, rozwój segmentu drogowego. Dalsze osłabienie nastąpi w transporcie morskim, gdzie największą bolączką armatorów jest obecna nadwyżka mocy produkcyjnych wynikająca z inwestycji poczynionych przed kryzysem w 2009 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Finanse i gospodarka

Euler Hermes rozpoczął działalność w RPA – pomoże czołowym firmom lokalnym i eksporterom do tego kraju

euler.hermes.01.500xEuler Hermes, światowy lider rynku ubezpieczeń kredytów kupieckich, rozpoczął w Sahson Hotel w Johannesburgu lokalną działalność i świadczenie usług na rynku południowoafrykańskim (RPA). Prowadzona z Johannesburga działalność Euler Hermes wiąże się z umową reasekuracyjną zawartą z Allianz Global Corporate & Specialty (ACGS) South Africa Limited. Współpraca ta łączy globalną obecność i doświadczenie na rynku kredytów kupieckich Euler Hermes z relacjami biznesowymi i dogłębną wiedzą o społeczności przedsiębiorców lokalnych posiadanymi przez AGCS.

CZYTAJ WIĘCEJ
Raporty

MSP ofiarą wzrostu rynku wolniejszego niż jego potencjał

Euler Hermes, spółka z Grupy Allianz, na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego przeanalizowała sytuację polskich firm w kontekście bankructw – w czerwcu 2015 roku oficjalnie opublikowano informację o upadłości 61 przedsiębiorstw, wobec 76 w maju roku ubiegłego. Analizując trendy aktualnych problemów polskich firm i ich upadłości w dłuższej, półrocznej perspektywie – w tym czasie opublikowano informacje o upadłości 396 polskich firm, tj. o 5% mniej niż w I półroczu 2014r. (418). Co oprócz liczby zmieniło się w tym czasie? Przed rokiem byliśmy jeszcze świadkami bankructw dużych firm  budowlanych, jak i m.in. dystrybucji sprzętu RTV/AGD. Obecnie te największe firmy generalnie zrestrukturyzowały działalność i radzą sobie lepiej niż ich mniejsi konkurenci. Nie ma więc w tych sektorach spektakularnych upadłości, nie znaczy to jednak, iż sytuacja jest jednoznaczna – budownictwo generuje mimo wszystko także problemy, które widać m.in. w zwiększonej liczbie upadłości firm produkujących art. budowlane.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1